‹ Prev
Next ›
Safco Mobile Blueprint Plan Center - 4 Casters - 2" Caster Size - Steel - x 43.8" Width x 20.5" Depth x 51" Height - Tropic Sand - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately).
- Clamps simply drop in and lift out as needed.
- Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps.
- Four 2" casters, two locking.
- Heavy-gauge steel construction.
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Tropic Sand |
| Product Name | Mobile Blueprint Plan Center |
| Width | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Keep files accessible in this easy rolling, high-capacity storage. Large, heavy-gauge steel rack supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately). Easy to set up, clamps simply drop in and lift out as needed. Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps to meet your filing needs. Four 2" ball-bearing casters (two locking) glide smoothly.
People who bought this also bought
-
Product Code: VRTVF5300211 Stock Available
-
Product Code: VRTVF5300054 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK229 Stock Available
-
Product Code: FEL450813 Stock Available
-
Product Code: LLR60177161 Stock Available
-
Product Code: LLR4565059 Stock Available
-
Product Code: SAF5390BL1 Stock Available
-
Product Code: AVT3407532 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews