<
>
Saunders Recycled Plastic Clipboard - 0.50" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Multi - 3 / Pack
30 Stock Available
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Multi |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 89% |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboard |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.8" |
| Features | Durable ~ Hanging Hole ~ Low Profile Clip |
| Length | 14.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Clipboard made of a durable, recycled plastic is reliable and useful in any situation. Strong low-profile clip with rubber grips holds up to 1/2" paper securely. Convenient hanging hole is retractable. Handy rules on the side are in both inch and metric increments.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAU2354041 Stock Available
-
Product Code: SAU2254021 Stock Available
-
Product Code: SAU215673 Stock Available
-
Product Code: SAU0571246 Stock Available
-
Product Code: SAU0571363 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD677 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX167 Stock Available
-
Product Code: OIC83219130 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
