‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 17 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
47 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dual Sided |
| Length | 17" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV40311347 Stock Available
-
Product Code: UNV40308108 Stock Available
-
Product Code: UNV40306790 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21612Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21611Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21610Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21609Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21608Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2260112 Stock Available
-
Product Code: BSN01863274 Stock Available
-
Product Code: BSN0186113 Stock Available
-
Product Code: BSN01860952 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX22 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX78 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX255 Stock Available
-
Product Code: BSN018583077 Stock Available
-
Product Code: BSN49269878 Stock Available
-
Product Code: BSN49266282 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216058 Stock Available
-
Product Code: SAU2160413 Stock Available
-
Product Code: SAU2160346 Stock Available
-
Product Code: SAU2160225 Stock Available
-
Product Code: SAU05612219 Stock Available
-
Product Code: OIC8310334 Stock Available
-
Product Code: OIC8306352 Stock Available
-
Product Code: NAT015412 Stock Available
-
Product Code: NAT015401107 Stock Available
-
Product Code: LEO89725Currently out of Stock
-
Product Code: BAU6163446 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Currently out of Stock
-
Product Code: BSN16519Currently out of Stock
-
Product Code: BSN16506362 Stock Available
-
Product Code: BSN0138233 Stock Available
-
Product Code: BAU616326 Stock Available
-
Product Code: OIC8301619 Stock Available
-
Product Code: NAT01542468 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Currently out of Stock
-
Product Code: OIC83157Currently out of Stock
-
Product Code: OIC831565 Stock Available
-
Product Code: SAU0571247 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD481 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX101 Stock Available
-
Product Code: BSN16506BX28 Stock Available
-
Product Code: OIC83219133 Stock Available
Reviews
No Reviews