‹ Prev
Next ›
Business Card Size Thermal Laminating Pouches, 5 Mil, 3 3/4 X 2 3/8, 20/pack
80 Stock Available
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 3.70" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 2.30" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Width | 127 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
5 mil thick thermal laminating pouches for use in a thermal laminator. Increased thickness for durable use. Business card size to use for protecting your business cards and small documents. 20 per pack.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SWI3747191Currently out of Stock
-
Product Code: SWI374047310 Stock Available
-
Product Code: SWI3202011Currently out of Stock
-
Product Code: SWI3202005Currently out of Stock
-
Product Code: SWI3200579Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-315504219 Stock Available
-
Product Code: GBC320071527 Stock Available
-
Product Code: GBC320200236 Stock Available
-
Product Code: MMMTP590320166 Stock Available
-
Product Code: MMMTP585450224 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625148 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38542042 Stock Available
-
Product Code: FEL574330138 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews