- Teachers depend on Tru-Ray for its durability and superior quality they need to handle any type of classroom project.
- Made of 100% vat-dyed sulphite with longer, stronger fibers; tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing.
- Acid-free paper keeps colors vivid, and projects brighter and fresher longer.
- Recyclable.
- Tru-Ray is part of the Dixon Ticonderoga family of products which teach, learn, and create.
<
>
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - 0.50" Height x 12" Width x 9" Length - Violet - Sulphite - 50 / Pack
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Product Color | Violet |
| Width | 12" |
| Product Name | Heavyweight Construction Paper |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Length | 9" |
| Height | 0.50" |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Tru-Ray |
| Type | Craft Materials |
Description
Tru-Ray Construction Paper for kids is the #1 teacher approved brand because it is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. Its superior fade-resistance keeps projects brighter and fresher longer. Tru-Ray is part of the Dixon Ticonderoga family of products which teach, learn, and create.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: PACP100597Currently out of Stock
-
Product Code: PACP100595Currently out of Stock
-
Product Code: PACP100592Currently out of Stock
-
Product Code: PAC9917Currently out of Stock
-
Prang Construction Paper - Multipurpose - 18" Width x 12" Length - Hot Pink - Groundwood - 50 / PackProduct Code: PAC9107Currently out of Stock
-
Product Code: PAC8707Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6807Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6617Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6107Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6103Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103056Currently out of Stock
-
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - Art - 12" Width x 18" Depth - Purple - Sulphite - 50 / PackProduct Code: PAC103051Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103049Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103041Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103029Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103025Currently out of Stock
-
Product Code: PAC102961Currently out of Stock
-
Product Code: PAC102940Currently out of Stock
-
Product Code: PAC9607Currently out of Stock
-
Product Code: PAC9103Currently out of Stock
-
Product Code: PAC8717Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6523Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6517Currently out of Stock
-
Product Code: PAC6317Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103095Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103032Currently out of Stock
-
Product Code: PAC103017Currently out of Stock
-
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - 18" Width x 12" Length - Holiday Red - Sulphite - 50 / PackProduct Code: PAC102994Currently out of Stock
-
Product Code: PAC102993Currently out of Stock
-
Product Code: PAC102960Currently out of Stock
Reviews
No Reviews
