- Heavyweight 100% vat-dyed sulphite with longer, stronger fibers.
- Tough enough to take scoring, folding and curling without cracking or tearing.
- Superior fade-resistance keeps projects brighter longer.
- Acid-free for archival quality.
<
>
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - 0.50" Height x 24" Width x 18" Length - Assorted - Sulphite - 50 / Pack
42 Stock Available
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Width | 24" |
| Product Name | Heavyweight Construction Paper |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Length | 18" |
| Height | 0.50" |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Tru-Ray |
| Type | Craft Materials |
Description
Tru-Ray Construction Paper is perfect for any arts and crafts project. This heavyweight, 100 percent vat-dyed sulphite paper is made with longer, stronger fibers for extra durability. This paper is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. The superior fade-resistance of the paper keeps your projects brighter longer. Tru-Ray Construction Paper is acid-free and recyclable.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: PACP100597Currently out of Stock
-
Product Code: PACP100595Currently out of Stock
-
Product Code: PACP100592Currently out of Stock
-
Product Code: PAC9917Currently out of Stock
-
Prang Construction Paper - Multipurpose - 18" Width x 12" Length - Hot Pink - Groundwood - 50 / PackProduct Code: PAC9107139 Stock Available
-
Product Code: PAC8707290 Stock Available
-
Product Code: PAC6807185 Stock Available
-
Product Code: PAC661723 Stock Available
-
Product Code: PAC6107257 Stock Available
-
Product Code: PAC6103745 Stock Available
-
Product Code: PAC10305646 Stock Available
-
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - Art - 12" Width x 18" Depth - Purple - Sulphite - 50 / PackProduct Code: PAC10305154 Stock Available
-
Product Code: PAC103049128 Stock Available
-
Product Code: PAC10304151 Stock Available
-
Product Code: PAC103029586 Stock Available
-
Product Code: PAC103025401 Stock Available
-
Product Code: PAC10296195 Stock Available
-
Product Code: PAC102940241 Stock Available
-
Product Code: PAC960774 Stock Available
-
Product Code: PAC9103238 Stock Available
-
Product Code: PAC871728 Stock Available
-
Product Code: PAC6523136 Stock Available
-
Product Code: PAC651723 Stock Available
-
Product Code: PAC631723 Stock Available
-
Product Code: PAC10303296 Stock Available
-
Product Code: PAC103017243 Stock Available
-
Product Code: PAC103009238 Stock Available
-
Tru-Ray Heavyweight Construction Paper - 18" Width x 12" Length - Holiday Red - Sulphite - 50 / PackProduct Code: PAC102994588 Stock Available
-
Product Code: PAC102993328 Stock Available
-
Product Code: PAC10296036 Stock Available
Reviews
No Reviews
