UHU Color Glue Stic, Blue, 40g - 1.41 oz - Blue - 12 / Box
Product Details
General Information
| Glue Weight | 1.41 oz |
| Product Color | Blue |
| Product Name | Color Glue Stic, Blue, 40g |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Manufacturer Website Address | http://www.uhu.com |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Features | Acid-free ~ Washable ~ Odorless ~ Photo-safe ~ Non-toxic |
| Manufacturer | UHU GmbH & Co. KG |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Paper ~ Fabric ~ Cardboard ~ Photo |
| Country of Origin | Germany |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Glue Stick |
Description
Glue stick forms a strong, long-lasting bond with just a single stroke. Solvent-free, acid-free design assures that your precious photos and memories can be cherished for a long time. UHU Glue Sticks are safe for child use because they are nontoxic and conform to ASTM D-4236. UHU Glue spreads easily and sticks immediately. Ideal for all kinds of crafts and projects, the glue goes on appearing in color for precise application and dries clear. Less moisture in the glue stick ensures that your paper won't wrinkle or bubble and will lie smoothly giving your creation a professional touch. Unique patented airtight screw cap prevents the product from drying out. Use glue on paper, cardstock, cardboard, fabric, envelopes and photos.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN15790573 Stock Available
-
Product Code: MMM60081852 Stock Available
-
Product Code: EPIE554105 Stock Available
-
Product Code: BSN1578831469 Stock Available
-
Product Code: BSN15787319 Stock Available
-
Product Code: BSN157851626 Stock Available
-
Product Code: EPIE52442 Stock Available
-
Product Code: EPIE51772 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK2621 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PK26 Stock Available