Canon MAXIFY GX1020 Wired & Wireless MegaTank Inkjet Multifunction Printer - Color - White
Product Details
General Information
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Display Screen Type | LCD |
| Copier Type | Flatbed |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Canon PRINT Application ~ Apple AirPrint ~ Mopria Print Service |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Scanner Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| Product Model | GX1020 |
| Product Line | MAXIFY |
| Media Handling | 1 x 250-sheet input tray |
| Media Type | Banner Paper ~ Plain Paper ~ Envelope ~ Business Card |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | MAXIFY GX1020 MegaTank All-in-One Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Width | 14.8" |
| Depth | 15" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Height | 7.4" |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | InkJet |
Description
Print, copy and scan with this MAXIFY GX1020 Wireless MegaTank Small Office All-in-One Printer. Four-Color Pigment Ink System creates sharp text that is smear-proof when highlighting. A single set of inks produces up to 3,000 black/white pages and 3,000 color pages. Print in resolutions up to 600 x 1200 dpi. Print speeds produce documents as fast as 15 ipm in black/white and 10 ipm in color. Duty cycle handles up to 27,000 pages per month. Printer features a 250-sheet input tray and versatile media support that lets you print on envelopes, business cards, banners and more. Versatile connectivity options include Hi-Speed USB, Wi-Fi and Ethernet for Wired LAN support. Print from your favorite mobile device using the Canon Print app, Apple AirPrint and Mopria Print Service. 2.7" LCD touch screen lets you easily navigate settings.