Canon TR7020AWH Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color - White - Copier/Printer/Scanner - 4800 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - Color Scanner - Wireless LAN - Wireless PictBridge - USB - For Photo Print - 1 Each
- Designed for your workspace.
- Versatile paper support holds plain and photo papers simultaneously.
- When you need a compact home office printer that can handle all your work needs, this all-in one printer has you covered.
- Print from your computer or wirelessly from your smartphone.
Product Details
General Information
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Display Screen Type | OLED |
| Copy Color | Color |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Scan Color | Color |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 13 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 6.8 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| N-in-1 copy function (N=) | 2 |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan technology | CIS |
| Input colour depth | 16 bit |
| Output colour depth | 8 bit |
| Input greyscale depth | 16 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 2 |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | Com-10, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,13x13,20x25 |
| Borderless printing media sizes | 10x15, 13x18, 13x13, 20x25, A4, B5, Letter |
| Custom media width | 55 - 215.9 mm |
| Custom media length | 89 - 676 mm |
| Paper tray media weight | 64 - 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | InkJet |
Description
Use this Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying or scanning. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder (ADF) to printing from your smartphone. It's easy to set up, simple to use and feature-rich with a 1.44" OLED display, front/rear paper reader and auto-duplex printing. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on a variety of media types including photo paper. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 43 seconds and generates 6.8 ipm (color). It makes up to 99 copies in 6 ipm (color). The 35-sheet ADF copies and scans multiple documents with ease. Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses high-speed USB, wireless PictBridge and Wi-Fi.