‹ Prev
Next ›
HP LaserJet Enterprise M455dn Desktop Laser Printer - Color - 27 ppm Mono / 27 ppm Color - 600 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 300 Sheets Input - Ethernet - 55000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
3 Stock Available
Non-Returnable
- HP FutureSmart firmware can be updated with the latest features to optimize your investment for years to come.
- Help save paper right out of the box. Two-sided (duplex) printing is set at default for automatic savings.
- Centralize control of your printing environment with HP Web Jetadmin—and help build business efficiency.
- Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons.
- Give workgroups what they need to succeed with hundreds of HP and third-party solutions and card reader support.
- Save energy without sacrificing performance—this printer is ENERGY STAR® and Blue Angel certified.
- Help ensure the security of confidential information with PIN/Pull printing to retrieve print jobs.
- Help reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business.
Product Details
General Information
| USB Direct Printing | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
| USB | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Power Source | AC Supply |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Additional Warranty Information |
On-site Repair 24-hour / 7 day a week phone support |
| Depth | 18.6" |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise M455dn |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Model | M455dn |
| Weight (Approximate) | 41.7 lb |
| Width | 16.3" |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Laser Printer |
Description
HP’s entry-level Enterprise-class color printer with speeds up to 28 ppm and strongest security. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. This printer uses dynamic security, which may be updated periodically by firmware updates. The printer is intended to be used solely with cartridges using an original HP chip. Cartridges using a non-HP chip may not function or may cease to function.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR25226557 Stock Available
-
Product Code: LLR8209537 Stock Available
-
Product Code: AVE24409203 Stock Available
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: BSN329543651 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX2205 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR25226557 Stock Available
-
Product Code: LLR8209537 Stock Available
-
Product Code: AVE24409203 Stock Available
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: BSN329543651 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX2205 Stock Available