‹ Prev
Next ›
HP LaserJet Enterprise M554 M554dn Desktop Laser Printer - Color - 35 ppm Mono / 35 ppm Color - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 650 Sheets Input - Ethernet - 80000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
3 Stock Available
- Front-facing USB printing; Two-sided printing
- Print speed up to 33 ppm (black) and 35 ppm (colour)
- HP ImageREt 3600
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution colour | 1200 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Warm-up time | 135 s |
| Time to first page (black, normal) | 6.7 s |
| Time to first page (colour, normal) | 7.6 s |
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, PCL 5c, XPS |
| Recommended duty cycle | 2000 - 8500 pages per month |
| Printer fonts | Scalable, TrueType, Windows, PCL, PostScript |
| Country of origin | Japan |
| Replacement cartridges | HP 212A Black Original LaserJet Toner Cartridge (5,500 pages) W2120A; HP 212A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (4,500 pages) W2121A; HP 212A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (4,500 pages) W2123A; HP 212A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (4,500 pages) W2122A; HP 212X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge (13,000 pages) W2120X; HP 212X High Yield Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (10,000 pages) W2121X; HP 212X High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (10,000 pages) W2123X; HP 212X High Yield Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (10,000 pages) W2122X |
| HP segment | Business |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 650 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 550 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Maximum input capacity | 1200 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Bond paper, Recycled paper, Envelopes, Card stock, Labels, Transparencies, Heavy paper, Lightweight paper, Rough paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Non-ISO print media sizes | 16K |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | B5, C5, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Custom media width | 76 - 216 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Laser Printer |
Description
HP JetIntelligence Cartridge Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews