Canon imageCLASS LBP633Cdw Desktop Wireless Laser Printer - Color
- Colour laser office printer for small and medium-sized businesses
- A4 single function printer
- 21 ppm print speed, 5-Line LCD, Wi-Fi, Secure PIN Print, auto 2-sided printing
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| USB Direct Printing | Yes |
| USB | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Warm-up time | 13 s |
| Time to first page (black, normal) | 10.4 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.5 s |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3, UFRII |
| Recommended duty cycle | 250 - 25000 pages per month |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Coated paper, Envelopes, Heavy paper, Plain paper, Postcard, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Index card, Legal, Letter |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| USB port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Internal memory | 1000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Control type | Buttons |
| Power consumption (printing) | 390 W |
| Power consumption (max) | 850 W |
| Power consumption (standby) | 8.5 W |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Laser Printer |
Description
Canon i-SENSYS LBP633Cdw Colour Laser Printer The Canon i-SENSYS LBP633Cdw colour laser printer delivers powerful productivity. Take your business efficiency up a notch with a device that produces high quality output with fast print speeds of up to 21 A4 pages per minute. Save time with mobile connectivity that lets you print from your smartphone and maximise your output with up to 3,130 A4 pages from a high-yield black toner cartridge, or up to 2,350 pages from a set of colour toner cartridges. Robust security includes Secure PIN functionality which safeguards documents before printing. Benefits - Robust security features include Secure PIN functionality that restricts sensitive documents from being printed automatically - Increase output by producing up to 3,130/2,350 pages with high yield Black/C/M/Y toner cartridges - Save time and boost your productivity with print speeds of up to 21 A4 pages per minute, automatic duplex printing, and a 250-sheet paper cassette - Print from your smartphone at any time with AirPrint (iOS), Mopria (Android), or the Canon PRINT Business app - Intuitively access device settings and workflows with the 5-line LCD display - Compatible with Windows, Mac OS and Linux