‹ Prev
Next ›
Canon imageCLASS LBP632Cdw Desktop Wireless Laser Printer - Color
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Wireless, Duplex Printer
- Print up to 22 Pages Per Minute (BW and Color)
- Uses Toner 067 / 067 High Capacity Toner
- 250-sheet Standard Cassette, 1-sheet Multipurpose Tray
- Auto 2-sided Printing
- ENERGY STAR , EPEAT Silver
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| USB | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10.3 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.3 s |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | UFRII |
| Recommended duty cycle | 150 - 2500 pages per month |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Coated paper, Heavy paper, Plain paper, Postcard, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Index card, Legal, Letter |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Internal memory | 1000 MB |
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Power consumption (max) | 900 W |
| Power consumption (standby) | 7.9 W |
| Width | 431 mm |
| Depth | 419 mm |
| Height | 287 mm |
| Weight | 16 kg |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Wireless Connectivity Connect your printer to a wireless network. LBP632Cdw uses Canon Genuine Toner 067 / 067 H High capacity toner option keeps up with your printing needs and limits toner replacement interruptions. Compact Design Consider how your device will fit in your workplace. Get Connected WiFi Direct Connection enables easy connection to mobile devices without a router. 5-Line LCD Panel Navigate all the features through 5-line display. Mobile Connectivity Print on-the-go with Canon PRINT Business, Apple AirPrint and Mopria™ Print Service.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews