<
>
NuSparc Mobile File Cabinet - 14.2" Width x 18" Depth x 29.5" Height - 3 x Drawer(s) for File, Box - Letter - Mobility, Locking Drawer, Glide Suspension, 3/4 Drawer Extension, Cam Lock, Nonporous Surface - White - Painted Steel - Recycled
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | White |
| Product Material | Painted Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Mobile File Cabinet |
| Width | 14.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | https:// |
| Media Size Supported | Letter |
| Application/Usage | Cable ~ Supplies ~ Document ~ Hanging File Folder ~ Home Office ~ File ~ Storage ~ Cell Phone ~ Tablet |
| Depth | 18" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 29.5" |
| Drawer Type | File ~ Box |
| Features | Mobility ~ Locking Drawer ~ Glide Suspension ~ 3/4 Drawer Extension ~ Cam Lock ~ Nonporous Surface |
| Manufacturer | NuSparc |
Product Information
| Brand | Nusparc |
| Type | Accessories |
Description
Perfect for your small or home office, the Mobile File Cabinet offers a convenient storage solution with two file drawers and an accessory drawer for cell phones, tablets, cables and small supplies. Two locking file drawers open and close with smooth-glide suspension for easy access to your important, frequently used documents. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders and feature a 3/4 drawer extension. Cam lock secures both drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Painted steel surface is nonporous and easy to clean. The 18" depth makes it easy to slide under worksurfaces.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
