<
>
Rubbermaid Commercial 28 Quart Fire Resistant Wastebasket - 7 gal Capacity - Fire Resistant - Heat Resistant, Impact Resistant, Rust Resistant - 15.5" Height x 14.5" Width x 10.5" Depth - Thermoset Polyester - Black - 6 / Carton
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 14.5" |
| Product Name | 28 Quart Fire Resistant Wastebasket |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Depth | 10.5" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 15.5" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Thermoset polyester resists heat and impacts. It won't rust. This 28-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
People who bought this also bought
-
Product Code: DACA3432Currently out of Stock
-
Product Code: LLR5277022 Stock Available
-
Product Code: SAF9903SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9718BL4 Stock Available
-
Product Code: SAF9717BL2 Stock Available
-
Product Code: RCP352000GY5 Stock Available
-
Product Code: RCP295500BG28 Stock Available
-
Product Code: OIC222629 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
