<
>
Rubbermaid Commercial 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets - 3.50 gal Capacity - Rust Resistant, Chip Resistant, Long Lasting, Dent Resistant - 12.3" Height x 8.3" Width x 11.1" Depth - Fiberglass - Black - 6 / Carton
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Capacity | 3.50 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 8.3" |
| Product Name | 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Depth | 11.1" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 12.3" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Long-lasting fiberglass resists chips and dents. It won't rust. This 14-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
People who bought this also bought
-
Product Code: UBR3837U0206Currently out of Stock
-
Product Code: SPR02160CT72 Stock Available
-
Product Code: DACA3432Currently out of Stock
-
Product Code: RCP2543GRACT1 Stock Available
-
Product Code: RCP2543GRA11 Stock Available
-
Product Code: RCP254300BG10 Stock Available
-
Product Code: SAF9903SSCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
