‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 50-Gallon Square Recycling Container - 50 gal Capacity - Square - Weather Resistant, Easy to Clean, Compact - 34.3" Height x 19.5" Width x 19.5" Depth - Resin - Blue - 1 Each
7 Stock Available
- Perfect for high volume paper generation.
- Contains post-consumer recycled resin.
- Exceeds EPA guidelines.
- Designed to withstand extreme weather.
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 50-Gallon Square Recycling Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.5" |
| Height | 34.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Commercial Square Recycle Bins are perfect for use in areas of high paper generation, such as near copiers, printers, and in mailrooms. This recycle bin contains Post-Consumer Recycled Resin (PCR), exceeding EPA guidelines. The recycling bin station containers serve as a convenient central collection site for multiple work stations. Recommended for indoor and outdoor use. The large capacity is ideal for heavy traffic areas. These recycle bins are designed to withstand extreme weather and handling.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP571873BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP356973BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP295773BLUECT38 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU8 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE13 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE4 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9798BL3 Stock Available
-
Product Code: SAF9794BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9632BUCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP571873BE8 Stock Available
-
Product Code: RCP571473BE50 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BE5 Stock Available
-
Product Code: RCP295773BLUE470 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN6 Stock Available
-
Product Code: RCP26327319 Stock Available
-
Product Code: GJO572587 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews