‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 50-Gallon Square Recycling Container - 50 gal Capacity - Square - Weather Resistant, Easy to Clean, Compact - 34.3" Height x 19.5" Width x 19.5" Depth - Resin - Blue - 4 / Carton
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 50 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 19.5" |
| Product Name | 50-Gallon Square Recycling Container |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 19.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 34.3" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Perfect for large crowds and high-traffic areas, this square recycling container provides convenient central collection site for multiple workstations or areas. It is clearly labeled with the universal recycling symbol to indicate its purpose. Compact, square profile fits in angled spaces. Easy-to-clean, plastic construction is designed to withstand extreme weather and handling. 50-gallon container is made with post-consumer recycled resin (PCR), exceeding EPA guidelines
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP571873BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP356973BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP295773BLUECT38 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU8 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE9 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE4 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9798BL3 Stock Available
-
Product Code: SAF9794BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9632BUCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP571873BE8 Stock Available
-
Product Code: RCP571473BE50 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BE5 Stock Available
-
Product Code: RCP295773BLUE470 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN6 Stock Available
-
Product Code: RCP26327319 Stock Available
-
Product Code: GJO572587 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews