‹ Prev
Next ›
Xstamper Red/Blue COMPLETED Title Stamp - Message Stamp - COMPLETED - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Red, Blue - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
8 Stock Available
- High-impact plastic construction.
- Pre-inked.
- Spring-action, retractable design.
- Attention grabbing two-color printing.
- Consistent cellular inking.
Product Details
General Information
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Impression | COMPLETED |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Red/Blue COMPLETED Title Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
COMPLETED Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
People who bought this also bought
-
Product Code: XST13605 Stock Available
-
Product Code: XST1130Currently out of Stock
-
Product Code: XST111713 Stock Available
-
Product Code: XST1051Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053152Currently out of Stock
-
Product Code: UNV10060Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053141Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1004919 Stock Available
-
Product Code: TDT886419 Stock Available
-
Product Code: COS03560644 Stock Available
-
Product Code: COS0356015 Stock Available
-
Product Code: COS035587Currently out of Stock
-
Product Code: COS035585Currently out of Stock
-
Product Code: COS03558437 Stock Available
-
Product Code: COS035580Currently out of Stock
-
Product Code: COS03557716 Stock Available
-
Product Code: COS035575Currently out of Stock
-
Product Code: COS035572Currently out of Stock
-
Product Code: COS0355715 Stock Available
-
Product Code: COS035570Currently out of Stock
-
Product Code: COS0355418 Stock Available
-
Product Code: COS03553529 Stock Available
-
Product Code: COS03553262 Stock Available
-
Product Code: COS03552511 Stock Available
-
Product Code: COS03552311 Stock Available
-
Product Code: COS03552113 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053152Currently out of Stock
-
Product Code: UNV10060Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053141Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1004919 Stock Available
-
Product Code: COS035605100 Stock Available
-
COSCO MAILED Message Stamp - Message Stamp - MAILED - 0.50" Impression Width - Red - Rubber - 1 EachProduct Code: COS0355865 Stock Available
-
Product Code: COS03554421 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews