- Unique AFS-TEX material formulation combines the ultimate combination of standing comfort and body support for highly effective fatigue relief.
- The mat has a cushioned yet supportive standing surface that reduces the strain on feet, knees and back joints that can be caused through standing.
- Specially designed printed surface to encourage regular foot movement and changes in standing position that stimulate blood flow that help to reduce fatigue.
- Built-in antimicrobial active ingredient in the mat will not wear away or wash off and works 24/7 for the life of the product making it ideal for users who like to work without footwear.
- Ideal for use with a standing desk, reception or retail counters, use on any kitchen floor and other locations where prolonged standing is required.
- Anti-slip backing for maximum stability while in use.
- Premium gauge 0.7" polyurethane construction guaranteed not to lose body support over time.
- Beveled edging.
<
>
Floortex AFS-TEX® 2000 Black Active Anti-Fatigue Mat - 20" x 32" - 32" Length x 20" Width x 0.700" Depth x 0.700" Thickness - Rectangular - Polyurethane - Black - 1 Each
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 32" |
| Product Material | Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Length | 800mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Use | Indoor |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Width | 500mm |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO00086Currently out of Stock
-
Product Code: GJO00085Currently out of Stock
-
Product Code: LLR99537Currently out of Stock
-
Product Code: FLRFCA42030XBKCurrently out of Stock
-
Product Code: MLL440203506 Stock Available
-
Product Code: MLL4402033548 Stock Available
-
Product Code: MLL240305027 Stock Available
-
Product Code: MLL2402030223 Stock Available
-
Product Code: GJO02053Currently out of Stock
-
Product Code: MLL24020301DIAMCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFAF2436PU4 Stock Available
-
Product Code: DEFAF1824PU6 Stock Available
-
Product Code: CWNWSCT35BKCurrently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews
