- ERGONOMIC ANTI-FATIGUE MAT: Increase comfort & reduce fatigue w/ this large padded anti-fatigue mat (24" x 36" x 3/4"); Designed w/ thick, flexible cushioning for proper support & alleviate sore feet
- COMFORTABLE & DURABLE: Designed with thick polyurethane foam (typically found in carpet underlay) this anti-fatigue mat for standing desk provides additional thickness to ensure comfort and durability
- THOUGHTFUL DESIGN: Textured rubber anti-slip bottom helps prevent the mat from sliding on vinyl/tile floors; The beveled edges & rounded corners provide a level of safety by reducing tripping hazards
- EASY TO CLEAN: Cushioned stand-up desk pad is easy to clean and maintain by simply wiping it down to keep the mat free of stains, dust, dirt and other debris (cleaning wipes not incl.)
- COMPLETE YOUR WORKSTATION: Standing desk mats are ideal for POS, healthcare, education, home & office; compliments StarTech.com's sit-stand products (ARMSTS/LG, WALLSTS1/2, WALLSTSI1/2, ARMSTSCP1/2)
<
>
StarTech.com Anti-Fatigue Mat for Standing Desks - Large - Stand-up Desk, Table, Counter, Office, Home, Workstation - 36" Length x 24" Width x 0.750" Thickness - Rectangular - Polyurethane - Black - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Material | Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 36" |
| Shape | Rectangular |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Use | Indoor |
| Weight | 1.8kg |
| Width | 609mm |
| Length | 921mm |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Accessories |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: STCSTSMATCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF2111BL7 Stock Available
-
Product Code: GJO00085Currently out of Stock
-
Product Code: LLR99537Currently out of Stock
-
Product Code: FLRFCA42030XBKCurrently out of Stock
-
Product Code: FEL87071021 Stock Available
-
Product Code: FEL870700224 Stock Available
-
Product Code: MLL440305352 Stock Available
-
Product Code: MLL440203506 Stock Available
-
Product Code: MLL4402033548 Stock Available
-
Product Code: MLL240305027 Stock Available
-
Product Code: MLL2402030223 Stock Available
-
Product Code: GJO5335111 Stock Available
-
Product Code: GJO5323176 Stock Available
-
Product Code: MLL24020301DIAMCurrently out of Stock
-
Product Code: MLL24020300Currently out of Stock
-
Product Code: DEFAF2436PU4 Stock Available
-
Product Code: DEFAF1824PU6 Stock Available
-
Product Code: CWNWSCT35BKCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO703739 Stock Available
-
Product Code: GJO703729 Stock Available
-
Product Code: GJO703716 Stock Available
-
Product Code: GJO7037027 Stock Available
-
Product Code: GJO703632 Stock Available
-
Product Code: GJO3259021 Stock Available
-
Product Code: GJO017104 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK3 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA21624BK8 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
