- Unique AFS-TEX material formulation combines the ultimate combination of standing comfort and body support for highly effective fatigue relief.
- The cushioned yet supportive standing surface reduces the strain on feet, knees and back joints that can be caused through prolonged standing.
- Extra depth polyurethane construction with a fine antimicrobial polyester covering for added tactile comfort; ideal for users who like to work without footwear.
- Contains an active antimicrobial ingredient in both the body and cover to protect the product from microbial deterioration.
- Ideal for use with an extra-width standing desk, reception or retail counters, use on any kitchen floor and other locations where prolonged standing is required.
- Anti-slip backing for maximum stability while in use.
- Premium plus gauge 0.8" polyurethane construction guaranteed not to lose body support over time.
- Beveled edging.
<
>
Floortex AFS-TEX® 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39" - 39" Length x 20" Width x 0.800" Depth x 0.800" Thickness - Rectangular - Polyester, Polyurethane - Black - 1 Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 39" |
| Product Material | Polyester ~ Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Features | Non-toxic ~ Antimicrobial ~ Wear Resistant ~ Anti-slip ~ Ramped Edge ~ Anti-fatigue ~ Stain Resistant ~ Beveled Edge |
| Manufacturer | Floortex |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO00086Currently out of Stock
-
Product Code: GJO00085Currently out of Stock
-
Product Code: LLR99537Currently out of Stock
-
Product Code: MLL440305352 Stock Available
-
Product Code: MLL440203506 Stock Available
-
Product Code: MLL4402033548 Stock Available
-
Product Code: MLL240305027 Stock Available
-
Product Code: MLL2402030223 Stock Available
-
Product Code: GJO02053Currently out of Stock
-
Product Code: MLL24020301DIAMCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFAF2436PU4 Stock Available
-
Product Code: CWNWSCT35BKCurrently out of Stock
-
Product Code: CWNCK0023BLCurrently out of Stock
-
Product Code: FLRFCA22032BK3 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
