- Ergonomically designed specifically for use with standing desks; the contoured, non-linear surface encourages regular movement and the changes in standing positions which significantly reduces fatigue.
- Raised ergonomic surround feature allows further rocking or stretching of feet and ankles to stimulate the lower body while standing.
- Embossed foot massage features.
- Ergo bar and rear recess enable ankle flex exercise for added stimulation and also enables easy mat positioning.
- Fine polyester cover for added tactile comfort and durability.
- Built-in antimicrobial formulation protects product from microbial deterioration that will not wear away or wash off, works 24/7 for the life of the product.
- Provides the ultimate combination of comfort and body support.
- Premium plus gauge 2" polyurethane construction guaranteed not to lose body support over time.
- Anti-slip base for maximum stability in use.
<
>
Floortex AFS-TEX® 4000X Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 30" - 30" Length x 20" Width x 2" Depth x 2" Thickness - Rectangular - Polyester, Polyurethane - Black - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 30" |
| Product Material | Polyester ~ Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Length | 760mm |
| Width | 500mm |
| Use | Indoor |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GJO00086Currently out of Stock
-
Product Code: GJO00085Currently out of Stock
-
Product Code: LLR99537Currently out of Stock
-
Product Code: FEL87071021 Stock Available
-
Product Code: FEL870700224 Stock Available
-
Product Code: MLL440203506 Stock Available
-
Product Code: MLL4402033548 Stock Available
-
Product Code: MLL240305027 Stock Available
-
Product Code: MLL2402030223 Stock Available
-
Product Code: GJO02053Currently out of Stock
-
Product Code: MLL24020301DIAMCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFAF2436PU4 Stock Available
-
Product Code: DEFAF1824PU6 Stock Available
-
Product Code: CWNWSCT35BKCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO7036417 Stock Available
-
Product Code: GJO3259021 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK3 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA21624BK8 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
