- This handsfree receptacle has a unique shape, allowing it to fit into room corners to help save valuable space.
- Finish helps to protect against fingerprints.
- Features a rigid plastic liner with built-in bag retainer.
- Lid closes slowly to prevent slamming of the lid and for a more quiet close.
<
>
Step-On Can, 3 Gal., 12"x8-1/2"x17", Red
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Capacity | 3 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 12" |
| Product Name | Ellipse Hands Free Step-On Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8.5" |
| Height | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Make a smooth impression with the Step-On Receptacle. This hands-free receptacle offers a unique shape allowing it to fit into room corners to help save on valuable space. The surface is fingerprint-proof, ensuring it will always look its best. The receptacle also features a rigid plastic liner with built-in bag retainer. Capacity is 3 gallons. The lid closes slowly to prevent slamming of the lid for a quieter close.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLCHLSS16RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13DFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS01RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9925BLCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS16RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS08RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSC05G26Currently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSC01G09BCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSC01G09ACurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS05DROCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9372BLCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO58897CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO5889719 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN2 Stock Available
-
Product Code: GJO58888Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
