- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
<
>
Safco 32 Gallon Plastic Step-On Receptacle - 32 gal Capacity - Foot Pedal, Lightweight, Easy to Clean, Handle, Wheels, Mobility - 37" Height x 21.3" Width x 20" Depth - Plastic - Tan - 1 Carton
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Capacity | 32 gal |
| Product Color | Tan |
| Width | 21.3" |
| Product Name | 32 Gallon Plastic Step-On Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 20" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 37" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLCHLSS16RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13DFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS08RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS03RFRCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9925BLCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS16RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS13RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS08RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSS03RCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSC01G09BCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLSC01G09ACurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS05DROCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9941SSCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO58897CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO58884PLCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO5889719 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9935BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9934BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9927BB11 Stock Available
-
Product Code: SAF9923TNCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN2 Stock Available
-
Product Code: SAF9922BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9902SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9901SSCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9901RDCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9799BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9710BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9687SS4 Stock Available
-
Product Code: SAF9686SS1 Stock Available
-
Product Code: SAF9685SS2 Stock Available
-
Product Code: SAF9639WHCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9639BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9486BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9475BL12 Stock Available
-
Product Code: SAF9474BL3 Stock Available
-
Product Code: SAF9473NCCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9472NC4 Stock Available
-
Product Code: RCPST24EPLWH4 Stock Available
-
Product Code: RCPST12EPLWH5 Stock Available
-
Product Code: RCPSO820PLBKCurrently out of Stock
-
Product Code: RCPSH12EPLSMCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO58888Currently out of Stock
-
Product Code: GJO588878 Stock Available
-
Product Code: GJO588857 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
