‹ Prev
Next ›
Xstamper POSTED Open Space Title Stamp - Message Stamp - POSTED - 0.50" Impression Width x 1.62" Impression Length - 100000 Impression(s) - Red - Recycled - 1 Each
18 Stock Available
- Pre-inked precision stamp.
- Laser-engraved micro-porous rubber plate.
- Retractable frame.
- Durable, re-inkable design.
- Up to 100,000 impressions on a single cartridge.
Product Details
General Information
| Impression Color | Red |
| Impression | POSTED |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Length | 1.62" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | POSTED Open Space Title Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
Red ink POSTED Title Stamp with an open space is pre-inked for 100,000 impressions and re-inkable for 100,000 more, again and again. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Retractable frame keeps stamp surface away from desktop until ready to use. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Pre-inked stamp contains a high percentage of recycled material.
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: UNV10060Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1004919 Stock Available
-
Product Code: COS035605103 Stock Available
-
COSCO MAILED Message Stamp - Message Stamp - MAILED - 0.50" Impression Width - Red - Rubber - 1 EachProduct Code: COS0355865 Stock Available
-
Product Code: COS035580Currently out of Stock
-
Product Code: COS035570Currently out of Stock
-
Product Code: COS03554421 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: XST13605 Stock Available
-
Product Code: XST1136337 Stock Available
-
Product Code: XST111714 Stock Available
-
Product Code: XST1051Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: UNV10060Currently out of Stock
-
Product Code: UNV1004919 Stock Available
-
Product Code: TDT886420 Stock Available
-
Product Code: COS03560644 Stock Available
-
Product Code: COS0356015 Stock Available
-
Product Code: COS035587Currently out of Stock
-
Product Code: COS035585Currently out of Stock
-
Product Code: COS03558437 Stock Available
-
Product Code: COS03557716 Stock Available
-
Product Code: COS035575Currently out of Stock
-
Product Code: COS035572Currently out of Stock
-
Product Code: COS0355715 Stock Available
-
Product Code: COS035570Currently out of Stock
-
Product Code: COS0355418 Stock Available
-
Product Code: COS03553529 Stock Available
-
Product Code: COS03553262 Stock Available
-
Product Code: COS03552514 Stock Available
-
Product Code: COS03552311 Stock Available
-
Product Code: COS03552113 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews