- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
<
>
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1575146 Stock Available
-
Product Code: BSN157483269 Stock Available
-
Product Code: BSN15746Currently out of Stock
-
Product Code: BSN157431339 Stock Available
-
Product Code: BSN157412312 Stock Available
-
Product Code: BSN15739102 Stock Available
-
Product Code: BSN157371035 Stock Available
-
Product Code: BSN157291721 Stock Available
-
Product Code: BSN1572611 Stock Available
-
Product Code: ALL373384 Stock Available
-
Product Code: ALL26339130 Stock Available
-
Product Code: ALL26335132 Stock Available
-
Product Code: ALL2632527 Stock Available
-
Product Code: ALL26199185 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26165Currently out of Stock
-
Product Code: ALL25405141 Stock Available
-
Product Code: ALL2419538 Stock Available
-
Product Code: ALL24185194 Stock Available
-
Product Code: ALL2416537 Stock Available
-
Product Code: ALL2414515 Stock Available
-
Product Code: BSN1572741 Stock Available
-
Product Code: ALL2740523 Stock Available
-
Product Code: ALL268455 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Currently out of Stock
-
Product Code: ALL26645445 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Currently out of Stock
-
Product Code: ALL2619536 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Currently out of Stock
-
Product Code: ALL24645121 Stock Available
-
Product Code: ALL2462517 Stock Available
-
Product Code: ALL2432586 Stock Available
-
Product Code: ALL2431527 Stock Available
-
Product Code: ALL2430521 Stock Available
-
Product Code: ALL2408521 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
