‹ Prev
Next ›
Composition Book,Wide Ruled,7"x8-1/2",48 Sheets,Manila Cover
96 Stock Available
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Manila |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin. Ideal for notes. Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3059101Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614187 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: UNV6641036 Stock Available
-
Product Code: UNV664004 Stock Available
-
Product Code: UNV66353261 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909156 Stock Available
-
Product Code: UNV66351110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059087Currently out of Stock
-
Product Code: MEA450048972 Stock Available
-
Product Code: MEA84002956 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: MEA73063908 Stock Available
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501104 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000Currently out of Stock
-
Product Code: TOP6397811 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: SKU-348829545 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77517214 Stock Available
-
Product Code: ROA77512Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
-
Product Code: ROA7723080 Stock Available
Reviews
No Reviews