‹ Prev
Next ›
Stitched Composition Book, Legal Rule, 8-1/2 X 7, We, 20 Sheets
179 Stock Available
- Plain, flexible tagboard cover.
- Book features square corners.
- Wide Ruled.
- Center-sewn and tapebound for extra durability.
- Designed for easy note taking.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 20 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Manila |
| Height | 0.13" |
| Length | 8.5" |
| Features | Unpunched ~ Flexible Cover ~ Nonperforated ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more that 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with wide ruled blue lines. There is no margin line. Covers are a 7-pt tagboard. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3059101Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614187 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: UNV6641036 Stock Available
-
Product Code: UNV664004 Stock Available
-
Product Code: UNV66353261 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909156 Stock Available
-
Product Code: UNV66351110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059087Currently out of Stock
-
Product Code: MEA450048972 Stock Available
-
Product Code: MEA84002956 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA73063908 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501104 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
-
Product Code: ROA7723080 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
Reviews
No Reviews