‹ Prev
Next ›
Hardcover Marble Composition Book, Medium/College Rule, Black Marble Cover, (80) 9.75 x 7.5 Sheets, 48/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Inside of covers is printed with class schedule and other useful information.
- Printed in the traditional marble pattern.
- Center-sewn and tape bound construction.
- Perfect for note-taking.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Tear Proof ~ Durable Cover ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Perforated ~ Hard Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: UNV22000Currently out of Stock
-
Product Code: TOP6397811 Stock Available
-
Product Code: SKU-3028927723 Stock Available
-
Product Code: SKU-30289263624 Stock Available
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13115CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13114CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-348829545 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-31651611117 Stock Available
-
Product Code: JDK400110532Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77479Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: MEA7204527 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433207 Stock Available
-
Product Code: SKU-30274321246 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-3059101Currently out of Stock
-
Product Code: UNV6641036 Stock Available
-
Product Code: UNV664004 Stock Available
-
Product Code: UNV66353261 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909156 Stock Available
-
Product Code: UNV66351110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13363CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12102CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10041CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
-
Product Code: REDAF915081Currently out of Stock
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Reviews
No Reviews