‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook
Currently out of Stock
- Produced using heavier-weight, 20 lb BioBased paper made entirely of post-consumer and post-agricultural recycled fiber.
- College ruled with margin.
- Coil locked spiral-wire binding minimizes potential of snags.
- One subject notebook.
- Perfect for note taking.
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Length | 11" |
| Height | 0.38" |
| Features | Dual Sided ~ Chipboard Backing ~ Heavy Duty Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Environotes notebooks are crafted with sustainability in mind, using sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer waste. The smooth, college-ruled 20# paper lets you write on both sides for maximum efficiency. Durable, recycled-content covers come in assorted colors to add a touch of personality. The heavy-duty chipboard back provides a sturdy writing surface, and the snag-proof coil-locked wire binding keeps everything secure. From class notes to brainstorming sessions, Environotes are the perfect companion for all your writing needs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA97228CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20198CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456174 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV209303 Stock Available
-
Product Code: TOP6397811 Stock Available
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13362CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77333735 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
Reviews
No Reviews