‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, Grade 2 Manuscript Format, Blue Marble Cover, (80) 9.75 x 7.5 Sheets, 48/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Length | 9.8" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: UNV664004 Stock Available
-
Product Code: SKU-3028927723 Stock Available
-
Product Code: SKU-30289263624 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13115CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13114CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-348829545 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-31651611117 Stock Available
-
Product Code: JDK400110532Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: MEA7204527 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027433207 Stock Available
-
Product Code: SKU-30274321246 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-3059101Currently out of Stock
-
Product Code: UNV6641036 Stock Available
-
Product Code: UNV66353261 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909156 Stock Available
-
Product Code: UNV66351110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Currently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13506CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10041CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-34882975 Stock Available
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501104 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: MEA06074236 Stock Available
-
Product Code: MEA0621096 Stock Available
-
Product Code: MEA06062221 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA7726044 Stock Available
-
Product Code: REDAF915081Currently out of Stock
Reviews
No Reviews