‹ Prev
Next ›
Composition Book,Unruled,50 Sheets,9-3/4"x7-1/2",Black Cvr.
44 Stock Available
- Sold as an each - single composition book
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 50 Sheets/100 Pages
- Hard cover composition notebook, center sewn with tape binding
- Unruled plain 15# white paper
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Unruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper that is plain-no ruled lines of any kind. Great for sketches! Covers are a hard white board that are printed in the traditional black marble pattern. Inside of covers is printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 9.75" x 7.5" and there are 50 sheets per book. Proudly made in USA!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3059101Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614187 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: UNV6641036 Stock Available
-
Product Code: UNV664004 Stock Available
-
Product Code: UNV66353261 Stock Available
-
Product Code: SKU-305909156 Stock Available
-
Product Code: UNV66351110 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059089Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059087Currently out of Stock
-
Product Code: MEA450048972 Stock Available
-
Product Code: MEA84002956 Stock Available
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: MEA73063908 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7723080 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3045029697 Stock Available
-
Product Code: UNV20940Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-30450261 Stock Available
-
Product Code: TOP6397811 Stock Available
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: SKU-348829545 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501104 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
Reviews
No Reviews