‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Graph Ruled Hard Cover Composition Book
149 Stock Available
- Sold as an each - single composition book
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 80 Sheets/160 Pages
- Hard cover composition notebook, center sewn with tape binding
- Graph ruled 15# white paper
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | Graph Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper printed with a 5x5 graph grid pattern. Covers are a hard white board that are printed in the traditional black marble pattern. Inside of covers is printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 9.75" x 7.5" and there are 80 sheets per book. Proudly made in USA!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17001CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11299CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10004CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501104 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: RED43591Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333662 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA10113CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77479Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA7726038 Stock Available
-
Product Code: ROA77230106 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
Reviews
No Reviews