‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
107 Stock Available
- Stitched-cover composition book has wide (11/32") ruled pages.
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 10.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point blue tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction - not designed for sheet tear-out. Sheet size is 10-1/2" x 8". Each book contains 48 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA74000CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456174 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333735 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000880 Stock Available
-
Product Code: SPR832504846 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: JDKE67008135 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
-
Product Code: ROA7723087 Stock Available
Reviews
No Reviews