‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Length | 9.8" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR83253BD726 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20198CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13364CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13115CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13114CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA10034CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456174 Stock Available
-
Product Code: MEA7287361 Stock Available
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: MEA7204527 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK18 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13506CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10041CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA7393013 Stock Available
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501107 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77333735 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
-
Product Code: REDAF915081Currently out of Stock
Reviews
No Reviews