‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Hard Cover Composition Book
254 Stock Available
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality, wide-ruled paper makes note taking easy.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.27" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 60 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in black. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13363CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456174 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
-
Product Code: ROA7723087 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP2080154 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20198CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10034CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA3805254 Stock Available
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501107 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77333735 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7730896 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
-
Product Code: ROA1253115 Stock Available
Reviews
No Reviews