‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book
153 Stock Available
- Grade school composition book has skip line ruling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- Center sewn binding.
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Green Marble |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Portable ~ Flexible Cover |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Primary grade composition book includes skip line ruling and a sewn, flexible, color-coded cover. Composition book contains 50 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456205 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA77230104 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750599 Stock Available
-
Product Code: ROA77501107 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Currently out of Stock
-
Product Code: MEA09120Currently out of Stock
-
Product Code: MEA05514375 Stock Available
-
Product Code: MEA09920496 Stock Available
-
Product Code: ROA77340179 Stock Available
-
Product Code: ROA77333734 Stock Available
-
Product Code: ROA77332224 Stock Available
-
Product Code: ROA7726094 Stock Available
-
Product Code: ROA77230104 Stock Available
-
Product Code: ROA772291 Stock Available
-
Product Code: ROA77227149 Stock Available
Reviews
No Reviews