‹ Prev
Next ›
Officemate 83100 Letter Size Wood Clipboard, 9" x 12 .5" ,Recycled Hardboard - 1" Clip Capacity - 9" x 12 1/2" Sheet Size - Clamp - Hardboard - Wood - 1 Each
123 Stock Available
- Provides a smooth surface while firmly holding papers
- Quality hardwood, smooth on both sides with beveled edges
- Holds letter size sheets
- Rust-resistant 6" clamp securely holds up to 1" of paper
- 6" coated metal spring clip
- Eco-Certified for sustainable use of wood fiber.
- Made from 100% recycled or recovered wood content
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Clip Capacity | 1" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Description
Hardboard letter size clipboard made from 100% recycled/recovered wood fibers. 9" width x 12?" height x 2" depth. Strong 6" clip lifts back easily to load documents. Finished on both sides. TSCA Title VI Compliant & CARB 93120.2 Phase II Compliant. Made in USA.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV40311347 Stock Available
-
Product Code: UNV40308108 Stock Available
-
Product Code: UNV40306790 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
-
Product Code: SAU21612Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21611Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21610Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21609Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21608Currently out of Stock
-
Product Code: BSN01863274 Stock Available
-
Product Code: BSN0186113 Stock Available
-
Product Code: BSN01860770 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX22 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX63 Stock Available
-
Product Code: BSN49269878 Stock Available
-
Product Code: BSN49266282 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216055 Stock Available
-
Product Code: SAU2160422 Stock Available
-
Product Code: SAU2160346 Stock Available
-
Product Code: SAU2160261 Stock Available
-
Product Code: OIC8306352 Stock Available
-
Product Code: NAT015412 Stock Available
-
Product Code: NAT015401107 Stock Available
-
Product Code: LEO89725Currently out of Stock
-
Product Code: BAU6163446 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Currently out of Stock
-
Product Code: BAU616326 Stock Available
-
Product Code: OIC8301619 Stock Available
-
Product Code: NAT01542468 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SAU05612247 Stock Available
-
Product Code: OIC8310336 Stock Available
-
Product Code: BSN28554191 Stock Available
-
Product Code: BSN656372958 Stock Available
-
Product Code: BSN28554BD31 Stock Available
-
Product Code: BSN16508637 Stock Available
-
Product Code: BSN16506366 Stock Available
Reviews
No Reviews