‹ Prev
Next ›
Saunders Recycled Plastic Clipboards - 1" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
46 Stock Available
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Fits letter/A4 sized documents.
- Made from durable plastic with ruler edges.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Recycled Content | 96% |
| Width | 9" |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole.
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01870375 Stock Available
-
Product Code: BSN01869989 Stock Available
-
Product Code: BSN018681523 Stock Available
-
Product Code: BSN01867265 Stock Available
-
Product Code: BSN01866459 Stock Available
-
Product Code: BSN01870BD61 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD164 Stock Available
-
Product Code: BSN01868BD253 Stock Available
-
Product Code: BSN01867BD44 Stock Available
-
Product Code: BSN01866BD76 Stock Available
-
Product Code: SAU215672 Stock Available
-
Product Code: SAU0571242 Stock Available
-
Product Code: OIC83100120 Stock Available
-
Product Code: BSN28554110 Stock Available
-
Product Code: SAU0571334 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD445 Stock Available
-
Product Code: BSN656372673 Stock Available
-
Product Code: BSN28554BD18 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX87 Stock Available
-
Product Code: BSN16508531 Stock Available
-
Product Code: BAUTA1611114 Stock Available
-
Product Code: BAU61624100 Stock Available
-
Product Code: OIC8321972 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV40311267 Stock Available
-
Product Code: UNV40308102 Stock Available
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU2160413 Stock Available
-
Product Code: SAU2160222 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378962 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378951092 Stock Available
-
Product Code: NAT01542468 Stock Available
Reviews
No Reviews