‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Enviroshades Recycled Spiral Steno Memo Book
18 Stock Available
- Each notebook features color-coordinated covers and paper.
- Kleen Edge Perforation for clean and easy tear-out.
- Recycled steno notebook with colored paper.
- Gregg Ruled notebook with single margin down the center of the page is perfect for lists and note taking.
- Extra-heavy 50 pt. chipboard back provides writing stability and extra durability.
Product Details
General Information
| Binding Location | Top |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | Gregg Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | Enviroshades Recycled Spiral Steno Memo Book |
| Width | 6" |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Length | 9" |
| Height | 1.25" |
| Features | Chipboard Backing ~ Perforated ~ Unpunched ~ Smooth ~ Heavy Duty Cover ~ Snag Resistant ~ Durable ~ Easy Tear |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Orchid |
| Country of Origin | India |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Steno Book |
Description
Brighten up your desk with colored paper steno books. Smooth 15# writing paper is gregg ruled with a center line, in grey ink and perforated. Paper is recycled and covers are printed on a heavy-duty white board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Each book is 6" x 9" and contains 80 sheets of writing paper.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP800125 Stock Available
-
Product Code: TOP74130114 Stock Available
-
Product Code: ROA12354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12102CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA1228419 Stock Available
-
Product Code: ROA122745 Stock Available
-
Product Code: BSN90650PK110 Stock Available
-
Product Code: BSN906501346 Stock Available
-
Product Code: BSN26742261 Stock Available
-
Product Code: BSN26741PK196 Stock Available
-
Product Code: BSN267412384 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK54 Stock Available
-
Product Code: BSN26740662 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA53101CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA52509CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA14016CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10034CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA1228419 Stock Available
-
Product Code: ROA122745 Stock Available
-
Product Code: ROA7716029 Stock Available
-
Product Code: ROA1253115 Stock Available
Reviews
No Reviews