‹ Prev
Next ›
Deskside Recycling Container with Symbol, Large, 41.25 qt, Plastic, Blue
470 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 10.30 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 11" |
| Product Name | Large Recycling Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 15.3" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 19.9" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Designed to be used in systems with existing office containers and accessories, this deskside recycling container offers an easy, effective way to recycle paper. It is ideal for gathering paper for recycling. One side is marked with the chasing arrows, recycling logo. Sturdy plastic contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP571873BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP356973BECTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264307BLUCT2 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP264307BLU8 Stock Available
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU8 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE11 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE4 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP571873BE6 Stock Available
-
Product Code: SKU-30134696 Stock Available
-
Product Code: RCP295573BE75 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews