‹ Prev
Next ›
Arch Clipboard, 2" Capacity, Holds 8 1/2"w X 12"h, Brown
42 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 15" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Features | Dual Sided |
| Length | 14.5" |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3045424267 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045422102 Stock Available
-
Product Code: UNV40306778 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045415Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195077Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195076Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195075Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195074Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195073Currently out of Stock
-
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard - 8 1/2" x 11" - Spring Clip - Plastic - Blue - 1 EachProduct Code: SKU-3154645264 Stock Available
-
Product Code: SKU-31546439 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154642940 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426721 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154265Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-315426477 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154261251 Stock Available
-
Product Code: SKU-31542603027 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153355872 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153354280 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2160648 Stock Available
-
Product Code: SAU216058 Stock Available
-
Product Code: SAU2160413 Stock Available
-
Product Code: SAU2160346 Stock Available
-
Product Code: SAU2160222 Stock Available
-
Product Code: SAU05612129 Stock Available
-
Product Code: OIC8310324 Stock Available
-
Product Code: OIC8306352 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378962 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378951092 Stock Available
-
Product Code: BAU6163446 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-300540111 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005389318 Stock Available
-
Product Code: SKU-300525830 Stock Available
-
Product Code: BAU616326 Stock Available
-
Product Code: OIC8301619 Stock Available
-
Product Code: SKU-2995349468 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV35715S44 Stock Available
-
Product Code: UNV35668SCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV35210S11999 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053255815 Stock Available
-
Product Code: UNV11202256 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053250183 Stock Available
-
Product Code: ECONOCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Currently out of Stock
-
Product Code: OIC83157Currently out of Stock
-
Product Code: SAU0571346 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007801445 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539287 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539025 Stock Available
-
Product Code: OIC8321971 Stock Available
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV35715S44 Stock Available
-
Product Code: UNV35668SCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV35210S11999 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053255815 Stock Available
-
Product Code: UNV11202256 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053250183 Stock Available
-
Product Code: ECONOCurrently out of Stock